Model péče a podpory pozůstalým prošel připomínkovým řízením a je k dispozici ve finální verzi!
V průběhu dubna 2024 probíhalo připomínkové řízení k návrhu modelu pozůstalostní péče. V rámci pracovní skupiny End of Life musíme...
v rámci implementace Koncepce péče o děti se závažnou život limitující či ohrožující diagnózou
Péči a podpoře pozůstalým dosud nebyla v ČR věnována dostatečná systémová pozornost. V současné době je poskytována různými subjekty (nemocnice, domovy pro seniory, hospice, specializovaní poskytovatelé pozůstalostní péče) a v rámci různých profesí (poradci pro pozůstalé, sociální pracovníci, lékaři, pracovníci v pohřebních službách apod.). Systém podpory proto nemá jednotnou strukturovanou podobu.
Naším cílem je, aby se péče a podpora pozůstalým stala přirozenou a samozřejmou součástí péče o rodiny, které procházejí nejtěžším obdobím v životě. A současně chceme zajistit, aby tato služba byla poskytována v přiměřeném čase a adekvátně vzdělanými odborníky, kteří se pravidelně školí v oblasti specializované paliativní péče.
Projekt péče a podpory pozůstalým vzniká v rámci Koordinační skupiny pro implementaci Koncepce péče o děti a dospívající se závažnou život limitující či ohrožující dagnózou. Je proto primárně zaměřen na péči o rodiny, které přišly o dítě. Principy péče jsou stejné i případě úmrtí dospělého, proto budou výstupy projektu aplikovatelné v pozůstalostní péči obecně.
Když v rodině umře dítě, rodiče i sourozenci nesou velké břímě. Je nemožné jejich bolest pochopit. Nemusí na to však být sami. Pozůstalostní péče jim může přinést úlevu a podporu v tomto těžkém období.
Kateřina Klíčová Hájková,
Odborná garantka projektu, psychoterapeutka, lektorka a poradkyně na lince, členka koordinačního týmu pro implementaci Koncepce
Má-li se péče a podpora pozůstalým stát samozřejmou a nedílnou součástí péče o rodiny, musíme nejprve zajistit odbornou shodu na definici tohoto specifického druhu péče a vytvoření funkčního modelu na její systémové uchopení.
Pracovní skupina Péče v závěru života, pozůstalostní péče pod hlavičkou implementace Koncepce péče o děti a dospívající se závažnou život ohrožující či limitující diagnózou a jejich rodin uspořádala od května 2023 několik kulatých stolů a akcí, kterých se účastnili odborníci z oblasti paliativní medicíny, zdravotních a sociálních služeb, poskytovatelů poradenských a specializovaných pozůstalostních služeb, psychologů, psychoterapeutů, duchovních, ale i zástupců neziskových organizací a nadací, které se touto problematikou zabývají.
Na těchto setkáních diskutovali existující systém pozůstalostní péče, definovali její důležité aspekty, a to jak optikou klientů, tak poskytovatelů. Cílem diskusí bylo dosažení odborné shody v definování modelu péče a podpory pozůstalým a hledání bílých míst v systému péče o děti i dospělé, kteří procházejí truchlením po ztrátě blízkého.
V dubnu 2024 probíhalo připomínkové řízení a výsledný návrh Modelu péče a podpory pozůstalým byl odborné veřejnosti zveřejněn 27. května 2024.
Péčí a podporou pro pozůstalé rozumíme soubor informací, postupů a služeb nabízených a poskytovaných těm, kteří prožili náhlou nebo očekávanou smrt blízkého člověka.
Cílem péče a podpory je pomoci pozůstalým zvládat emocionální a praktické výzvy spojené s úmrtím a přizpůsobit se nové realitě bez zesnulého. Tato péče a podpora může zahrnovat psychologickou, psychoterapeutickou a spirituální pomoc, poradenství nebo praktickou pomoc s organizací pohřbu nebo řešení právních a finančních záležitostí.
Vycházíme-li z praxe současných poskytovatelů v ČR i z modelů běžných v zahraničí, systém podpory a péče pro pozůstalé by měl zahrnovat nabídku široké palety služeb, které jsou realizovány na třech úrovních.
Ve spolupráci s Nadací rodiny Vlčkových byl otevřen dotační titul a od 1. 11. 2024 realizujeme dvouletý pilotní projekt, do kterého vstoupilo 6 organizací. Historicky poprvé se tak otevírá prostor ke zcela otevřené spolupráci a sdílení znalostí již existujících různých poskytovatelů pozůstalostní péče.
Cílem pilotního projektu je v praxi ověřit a ve dvouletém režimu důkladně otestovat nově definovaný Model péče a podpory pro pozůstalé a podpořit rozvoj specializované pozůstalostní péče, jak v rámci konziliárních týmů paliativní péče a organizací s registrovanou odborností 929, tak v již existujících poradnách pro pozůstalé.
Sběr dat a kvalitní informace z pilotního projektu budou neocenitelným zdrojem pro přesnou identifikaci, co funguje dobře nebo vymezit oblasti, které v efektivním modelu služeb odpovídajících potřebám klientů budou vyžadovat více pozornosti.
Koordinací pilotního projektu, který by měl v budoucnu zásadně změnit systémové uchopení péče a podpory pozůstalým, byl pověřen Institut Pallium. Pilotní projekt je realizován za finanční podpory Nadace rodiny Vlčkových.
Sběr dat a kvalitní informace z pilotního projektu budou neocenitelným zdrojem pro přesnou identifikaci, co funguje dobře nebo vymezit oblasti, které budou vyžadovat více pozornosti.
Specializovaná pozůstalostní péče provází pozůstalého všemi fázemi truchlení a jejím hlavním cílem je vrátit jej do běžného života. Pomáhá zejména při komplikovaném či netypickém truchlení nebo v situacích, kdy truchlení provázejí další negativní okolnosti.
Poskytuje odborné poradenství, pomoc a podporu v oblastech a situacích, které pozůstalí a truchlící aktuálně řeší a prožívají. Podpora je poskytována především individuálně. Specializovaná pozůstalostní péče ale nabízí také podporu skupinovou či párovou.
Cílovou skupinou jsou pozůstalí aktuálně prožívající ztrátu blízké osoby a v období truchlení (rodiče, děti, prarodiče, příbuzní, přátelé, blízcí, členové sociálních skupin):
V průběhu dubna 2024 probíhalo připomínkové řízení k návrhu modelu pozůstalostní péče. V rámci pracovní skupiny End of Life musíme...
Pracovní skupina End of Life s potěšením oznamuje, že po sérii pracovních setkání a dvou kulatých stolech byl finalizován návrh...
Model pozůstalostní péče v České republice byl dnes hlavním bodem programu setkání odborníků z oblasti paliativní medicíny, zdravotních a sociálních...
6.4.2023 se v Brně konal Kulatý stůl na téma pozůstalostní péče, kterého se účastnila řada expertů a expertek z řad...
V rámci implementace dílčích cílů Koncepce je jedním z důležitých témat také pozůstalostní péče. Bohužel v současné době není shoda...
Petr Wiselka
Manažer projektu
Monika Kofroňová
Advokační a komunikační podpora projektu
Institut Pallium, z. ú.
Senovážné náměstí 994/2, Nové Město
110 00 Praha 1
IČO 09143416
Koordinační skupina pro implementaci koncepce vznikla na základě iniciativy
Sekce dětské paliativní péče České společnosti paliativní medicíny: MUDr. Mahulena Exnerová
Sekce dětské paliativní medicíny České pediatrické společnosti ČLS: MUDr. Lucie Hrdličková
Koordinací procesu implementace koncepce pověřen Institut Pallium: Mgr. Jiří Krejčí
Pallium 2022 / All Rights Reserved